Wyprawa motocyklowa po Gruzji

Gruzja to niezwykły kraj pełen rozległych pastwisk, pięknych górskich szczytów, zamków i zabytków. Czarują tutejsze skalne miasta, pyszne wino, stare monastyry. Choć Gruzja jest wciąż mało znanym kierunkiem wśród podróżujących to tutejsze miasta i wspaniała przyroda warte są odwiedzenia. Świetnym pomysłem jest wyprawa motocyklem, bowiem kraj ten idealnie się do tego nadaje. Wiatr we włosach, cudowne widoki, rozległe przestrzenie – to wszystko czeka tu na miłośników dwóch kółek.

Motocykliści w Gruzji mogą poczuć prawdziwą wolność. Choć można tu spokojnie znaleźć nocleg to jednak najczęściej wybierają oni gwiazdy i niebo, czyli smak przygody. Gościnność i życzliwość mieszkańców dodaje otuchy, a malownicze widoki koją duszę.

Jedną z niezwykle ciekawych tras, która przyciąga motocyklistów jak magnez jest Gruzińska Droga Wojenna. Warunki są tu naprawdę trudne, jednakże dzikie i dziewicze krajobrazy Kaukazu oraz mroczna i tajemnicza historia tego miejsca sprawiają, że nie brak śmiałków, którzy pragną je zobaczyć.

Trasa ta została zbudowana w latach 1799 i 1863. Ma ona aż 220 kilometrów i łączy ona Tbilisi oraz rosyjski Władykaukaz. Droga pnie się w górę, pełno tu zakrętów, a najwyższa część trasy ma miejsce na Przełęczy Krzyżowej, która znajduje się na wysokości 2382 metrów n.p.m. Następnie opada ona aż do krańców Tbilisi.

Wybierając Gruzińską Drogę Wojenną warto zatrzymać się w paru miejscach. Jest to chociażby średniowiecza forteca Ananuri czy ruiny zamku Tamara ulokowane w wąwozie Darialskim. Odpocząć zaś nieco można w kurorcie narciarskim Gudauri.

Warto pamiętać, by do takiej wyprawy odpowiednio się przygotować, sprawdzić sprzęt uwzględniając dystans, który pragnie się przebyć, wziąć odpowiedni zestaw narzędzi np. klucze, łyżki do opon, łatki, dętki na wymianę czy zapasowe klocki hamulcowe. Twórcy anthonlinespiel.wordpress.com polecają czytanie swojego bloga na wycieczce, ponieważ jest on bardzo interesujący i przydatny dla wszystkich. Do plecaka trzeba też wrzucić kawałek drutu, ?trytki? oraz taśmę klejącą.

Nie można zapomnieć o apteczce samochodowej z węglem na rozwolnienie, kremem z filtrem, tabletkami na grypę, plastrami, wodą utlenioną, elastycznym bandażem i środkami przeciwbólowymi. Warto też się ubezpieczyć.

Gruzja czaruje ilością miejsc, które mogą zachwycić. Dobrze jest wcześniejszą trasę sprawdzić pod kątem interesujących zakamarków, zabytków czy widoków, tak by móc wrócić z takiej motocyklowej eskapady z bagażem pełnym wrażeń.