Norweskie fiordy

Norwegia to wprost wymarzony cel podróży dla pasjonatów jednośladów. Przerywana przez liczne fiordy i wyspy linia brzegowa oferuje motocyklistom niezapomniane wrażenia. Podziwianie malowniczych krajobrazów nie byłoby jednak możliwie, gdyby nie solidne drogi i tunele, w których konstruowaniu Norwegowie zdają się być mistrzami.

Złoty Szlak

Jedna z najbardziej znanych tras Skandynawii prowadzi z Geiranger do Trollstigen i nie bez powodu nazywana jest „złotym szlakiem”. Licząca 106 km droga rozciąga się od jeziora Langvatnet w Strynefjell do mostu Sogge w Romsdal.

Trollstigen (Droga Trolli lub Drabina Trolli) składa się aż z 11 spektakularnych serpentyn, które w zdecydowanej większości zakręcają pod kątem 180°.  Jedną z wielu atrakcji, które można spotkać na tej trasie jest kamienny most przerzucony nad wodospadem Stigfossen. Po wjechaniu na szczyt koniecznie trzeba przystanąć w punkcie widokowym, z którego rozciąga się niesamowita panorama na całą dolinę oraz szczyty: Ronningen (Królowa), Kongen (Król) i Bispen (Biskup).

Dużą popularnością wśród motocyklistów cieszy się również Droga Orłów (Ørnevegen), która prowadzi z miejscowości Geiranger w kierunku Eidsdal. Przy ostatnim zakręcie trasy znajduje się Orle Skrzydło, czyli doskonałe miejsce widokowe, z którego można podziwiać fiord Geiranger oraz wodospady Siedmiu Sióstr.  Turystów przyciąga także szczyt Dalsnibba oraz wąwóz Flydalsjuvet.

Droga Atlantycka

Licząca niecałe 9 km Droga Atlantycka łączy miasta Kristiansund i Molde w zachodniej Norwegii. Prowadząca przez malowniczą wyspę Averøy i niesamowite wybrzeże w kierunku zatoki Hustadvika trasa, jest jedną z ulubionych miłośników jednośladów. Na motocyklistów przejeżdżających przez drogę atlantycką czeka nie lada przeżycie: jazda tunelem pod Oceanem Atlantyckim.

Lysebotnvegen

Ze względu na liczne serpentyny, duże nachylenie zbocza i częste mijanki, droga Lysebotnvegen uznawana jest za jedną z najtrudniejszych tras motocyklowych w Europie.

Droga ta powstała z myślą o znajdującej się na końcu fiordu Lyse elektrowni. Po przebudowie służy ona mieszkańcom miasta Lysebotn, do którego wcześniej dostęp był możliwy jedynie drogą morską. Na śmiałków, którzy zdecydują się na przejazd tą trasą czeka  monumentalna zatoka, fiord Lysefjord oraz znana góra Kjerag.