Mongolia – moc wrażeń w zasięgu ręki

mongolia

Mongolia oferuje moc wrażeń miłośnikom motocyklowej adrenaliny wśród zapierających dech w piersiach widoków. Stepy, tundry oraz malowniczy krajobraz szerokich pól i bezkresnej pustyni Gobi zapewnią obfitującą w emocje podróż.

Mongolia motocyklem ? na co zwrócić uwagę, co warto zobaczyć

Zgodnie z decyzją Rządu Mongolii do końca roku 2015 zniesiono obowiązek wizowy dla osób podróżujących m.in. z Polski. Wybierając się na motocyklową wyprawę wystarczy więc posiadać paszport. Dobrym sposobem na obniżenie kosztów, a zarazem przeżycie pasjonującej przygody, będzie zabranie ze sobą namiotu i rozbijanie go na zarezerwowanych polach namiotowych. Przed wyprawą warto przygotować także mapy, przewodniki oraz GPS, co znacznie ułatwi wycieczkę. Należy też pamiętać o narzędziach do naprawy motocyklu, apteczce oraz termoaktywnym ubraniu.

Motocyklową przygodę po Mongolii można rozpocząć od zwiedzenia stolicy państwa, Ułan Bator, gdzie warto zwrócić uwagę na ogromny pomnik Czyngis Chana oraz potężny gmach parlamentu, a także wybrać się do klasztoru Gandan, uznawanego za najważniejszy ośrodek buddyzmu w kraju. Pierwszy etap podróży prowadzi przez malowniczą pustynię Gobi, gdzie znajduje się rezerwat Gadzin Czuluu, słynący z granitowych formacji skalnych. Podczas wyprawy dobrze zatrzymać się na krótki odpoczynek w miejscowości Mandalgovi, a następnie kontynuować trasę do Dalandzadgad. Kilkadziesiąt kilometrów za miejscowością, na terenie Ałtaju Gobijskiego, rozciąga się malowniczy Park Narodowy Gobi Gurwan Sajchan oraz bajkowy kanion Jodyn Am, który powstał na skutek trzęsienia ziemi. Co ciekawe jego dno nawet latem pokryte jest grubą warstwą lodu. Przemierzając Ałtaj Gobijski warto kierować się na Hongorin Els. W trakcie jazdy w kierunku wschodnim po lewej stronie widoczne są szerokie piaszczyste wydmy, zaś po prawej skaliste góry. Po dotarciu do Hongorin Els można zaś zorganizować wspaniałą wspinaczkę po wydmach. Kolejny etap podróży przebiega przez Gurwan Sajchan, czyli jedno z najbardziej malowniczych pasm górskich Mongolii, gdzie szczyty osiągają wysokość ok. 3000 m n.p.m. Niezwykłą atrakcją jest także Bajandzag, które swoją sławę zawdzięcza odkrytym tutaj skamieniałym jajom dinozaurów oraz szkieletom. Opuszczając miejscowość, należy kierować się na północ do ruin klasztoru Ongijn Chijd, zaś po jego zwiedzeniu doliną rzeki Ongijn można dostać się do Arvajcheer, stanowiącego ostatni pustynny etap podróży. Z miasta asfaltową drogą dojedzie się w stronę powrotną do Ułan Bator.