Autralia – Great Ocean Road

Kraj Aborygenów jest dla Polaków najbardziej oddalonym miejscem na ziemi, dlatego w trakcie wizyty w Australii warto zwiedzić jak najwięcej. Dobrym pomysłem jest przeprawa motocyklowa wzdłuż Great Ocean Road, w trakcie której można podziwiać piękno australijskiej przyrody.

Podstawowe informacje

Aby znaleźć najtańszą opcję przelotu z Europy, warto szukać ciekawych lotów co najmniej kilka miesięcy przed podróżą. Trasa Great Ocean Road, czyli droga nr B100, prowadzi wzdłuż południowo-wschodniego wybrzeża Australii, w stanie Wiktoria.  Aby się do niej dostać, warto zabukować lot do Melbourne, miasto znajduje się zaledwie 100 kilometrów od początku trasy, w Torquay. Motocykl wypożyczymy na terenie obu miast, w drogę warto wziąć ze sobą namiot, nie na każdym odcinku trasy znajdziemy bowiem hotel lub pensjonat. Należy również pamiętać o australijskim słońcu, które jest znacznie bardziej intensywne niż w Polsce. Dlatego należy cały czas smarować twarz odpowiednio wysokim filtrem.

Droga B100 ? co zobaczyć?

Trasa Great Ocean Road ma 240 kilometrów długości, dlatego wystarczą 2 tygodnie urlopu, żeby móc ją przemierzyć wzdłuż i wszerz. Przez większą część drogi towarzyszy nam widok na ocean.

Na samym początku wyprawy, w okolicach Torquay, można podziwiać kultową plażę Bell Beach, na której każdego roku odbywają się zawody surfingowe. Hazard jest również bardzo popularny w tym obszarze, ponieważ cała miejscowa ludność jest wielbicielem gier online. Po opuszczeniu Wybrzeża Surferów zaczynają się skaliste tereny pełne monumentalnych klifów. Warto zatrzymać się na chwilę, aby podziwiać 12 Apostołów. Te nietypowe formacje wapienne znajdziemy w parku krajobrazowym Port Campbell, niestety obecnie pozostało tylko 8 z 12 skał, reszta uległa dalszej erozji.

Kolejnym miejscem, któremu warto się przyjrzeć uważniej jest park narodowy Great Otway, gdzie będziemy podziwiać urocze misie koala w ich naturalnym środowisku. Aby się tam dostać, wystarczy odbić z drogi B100 w Great River Road. Zwierzęta śpią przez cały dzień, dlatego lepiej zawitać tam wieczorową porą, kiedy stają się bardziej aktywne. W pobliżu, w Cape Otway znajduje się niezwykle malownicza latarnia morska.

W trakcie przeprawy przez stan Wiktoria można zawitać również do dziewiczego lasu deszczowego w Maits Rest. Spacer pośród wysokich, starożytnych drzew będzie prawdziwym wytchnieniem od palącego słońca.

Trasa kończy się w miejscowości Warnambool, której także warto poświęcić nieco czasu, miasto jest bowiem niezwykle malownicze.